Wszystko o osadach. Władysławowo 16?18.09.
Powstawanie, przetwarzanie i właściwości osadów ściekowych, a przede wszystkim ich zagospodarowanie, od wielu lat są tematem dyskusji w Polsce i na świecie. Podczas 13. edycji Konferencji ?Metody zagospodarowania osadów ściekowych? naukowcy oraz praktycy szczegółowo omówią to zagadnienie.
Wzrost ilości osadów ściekowych jest bezpośrednio spowodowany zwiększeniem się liczby mieszkańców korzystających z oczyszczalni ścieków, która według danych GUS-u w ostatnich 20 latach wzrosła o niemal 50%. Ilość osadów wytworzonych w 2016 r. w przemysłowych i komunalnych oczyszczalniach ścieków to ponad 947 t suchej masy. Osad staje się coraz większym problemem, choćby ze względu na fakt obowiązującego od 1 stycznia 2016 r. zakazu składowania komunalnych osadów ściekowych. Z danych GUS-u wynika, iż pozyskanie biogazu z oczyszczalni ścieków w 2016 r. wzrosło o 51% (z 3321 do 5014 TJ) w porównaniu do 2012 roku. W ostatnich latach zauważalny jest także systematyczny wzrost liczby instalacji wzbogacania biogazu w Europie (co roku średnio o ponad 20%).
Jednak osady ściekowe to nie tylko problem ? podczas Konferencji skupimy się na ich potencjale oraz możliwościach zagospodarowania.
W programie spotkania znajdzie się m.in.: ekonomia gospodarowania osadami ściekowymi w polskich realiach. Rynek podaży i popytu omówi dr hab. Małgorzata Kasprzak z Politechniki Częstochowskiej. Uczestnicy Konferencji będą się zastanawiać, jak aktualne prawo stymuluje ekonomię ryn...