Aneta Suchoń

Zgodnie z ustawą z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych zamówienie może być udzielone wyłącznie wykonawcy, którego oferta uznana została za najkorzystniejszą. Wybór kilku ofert w jednym postępowaniu jest dopuszczalny tylko w przypadku, gdy zamawiający wyraził zgodę na składanie ofert częściowych.


Wybór najkorzystniejszej oferty następuje na podstawie kryteriów oceny, zawartych w specyfikacji istotnych warunków zamówienia (art. 91 ustawy), które nie mogą być zmieniane w toku postępowania (art. 38 ust. 5 ustawy). Zaznaczyć należy, że zamawiający najpierw sprawdza, czy wykonawcy spełniają wymagane warunki udziału w postępowaniu o zamówienie publiczne, a dopiero potem następuje wybór najkorzystniejszej oferty.

Dwa sposoby oceny ofert
Ustalając kryteria oceny ofert, zamawiający zawsze musi brać pod uwagę treść art. 2 pkt 5 ustawy, w którym wskazane zostały dwa sposoby oceny ofert. Jeden polega na wyborze oferty z najniższą ceną. Zamawiający, udzielając zamówienia publicznego, w każdym trybie może uznać cenę za jedyne kryterium wyboru ofert (w trybie aukcji elektronicznej oraz zapytania o cenę obligatoryjnie jest to jedyne kryterium).
Jeżeli w toku postępowania o udzielenie zamówienia, w którym jedynym kryterium oceny ofert jest cena (nie-zależnie od zastosowanego trybu zamówienia), nie można dokonać wyboru najkorzystniejszej oferty z uwagi na to, że zostały złożone oferty o tej samej cenie, wówczas ...