W miejscowości, w której ok. 70% odbiorców wody nie posiada wodomierzy nasilił się problem występowania sezonowych zmian ilości zużywanej przez nich wody. Czy włączenie do systemu nowej stacji wodociągowej sprawi, że mieszkańcy przestaną narzekać na złą jakość wody, niskie ciśnienie, a nawet całkowite braki dostaw? Czy są inne możliwości rozwiązania tego problemu?
Włączenie do systemu nowej stacji wodociągowej wymagało eliminacji wielu trudności związanych ze współpracą dwóch pompowni II stopnia z siecią, którą zaprojektowano dla warunków pracy tylko z jedną z nich.
Narzędziami, które można wykorzystać do opracowania właściwej koncepcji rozwiązania tych problemów, mogą okazać się metody numeryczne. Umożliwiają one podejmowanie decyzji na podstawie symulowania warunków pracy systemu, a nie wyciągania wniosków z niepowodzeń inwestycyjnych.
W artykule przeprowadzono analizę pracy sieci dystrybucji wody po włączeniu do systemu nowej stacji wodociągowej, posiadającej własne ujęcie wody podziemnej, zbiornik zapasowo-wyrównawczy, stację uzdatniania oraz zespół pomp II stopnia. Badania wykonano za pomocą programu komputerowego EPANET 2, a głównym celem przeprowadzonej symulacji było określenie wydajności nowej pompowni, zbadanie warunków jej współpracy z istniejącą stacją oraz ustalenie jej wpływu na rozkład prędkości i ciśn...