Budownictwo komunalne można zdefiniować jako budownictwo mieszkaniowe korzystające z finansowej pomocy publicznej w celu zapewnienia zakwaterowania o odpowiednim standardzie osobom o niskich i średnich dochodach lub znajdującym się w sytuacji bezdomności, których nie stać na nabycie lub wynajmowanie mieszkania po cenach wolnorynkowych. Jak sobie z tym radzą europejskie państwa?

Systemy budownictwa komunalnego różnią się w poszczególnych państwach, a przy tym wykorzystują zróżnicowany pakiet instrumentów.

Wielka Brytania

Wielka Brytania należy do państw, w których dominują mieszkania własnościowe. Od zakończenia II wojny światowej do lat 70. XX w. osobom o najniższych dochodach mieszkania socjalne były zapewniane przez władze lokalne, jednak później ograniczono wydatki na ten cel, a obowiązek budowania i eksploatacji mieszkań socjalnych przerzucono na stowarzyszenia mieszkaniowe. Są to lokalne pozarządowe organizacje non profit ? rodzaj zrzeszenia właścicieli społecznych. Stowarzyszenia te podstawową część nakładów niezbędnych do realizacji inwestycji (75%) otrzymują z funduszy rządowych, a resztę z sektora prywatnego. Obecnie działa tam ok. 2 tys. takich stowarzyszeń, zarządzających łącznie prawie 1,9 mln mieszkań. Środki finansowe stowarzyszeń pochodzą z czynszów płaconych przez mieszkańców i usług świadczonych na rzecz lokatorów, a także z dotacji rządowych, w tym rządów lokalnych (choćby w Szkocji).

...