„Zieleń to życie”
XIX Międzynarodowa Wystawa „Zieleń to życie” odbędzie się w Warszawie w dniach 26-28 sierpnia br. Tegorocznej edycji tych międzynarodowych targów roślin, techniki ogrodniczej i architektury krajobrazu ma przyświecać hasło: „Ogród – dobry ruch!”. Organizatorzy zamierzają przekonać uczestników, że założenie ogrodu to pozytywna zmiana, która stwarza nowe możliwości spędzania wolnego czasu, a nawet pozwala odkryć swoje hobby. Ogród może być odskocznią od codzienności, ale także obszarem aktywności i ruchu. W ramach wystawy „Zieleń to życie” odbędzie się także szereg imprez towarzyszących. Jedną z nich ma być XII Ogólnopolska Konferencja „Zielone Miasto – Metamorfozy”, czyli spotkanie osób zawodowo związanych z zielenią publiczną w samorządach. Zaproszeni prelegenci przedstawią projekty i realizacje na terenach zieleni, stworzone w ostatnich latach w Polsce i za granicą. Uczestnicy zapoznają się z nowościami technologicznymi i roślinnymi.
Z kolei z myślą o właścicielach, kadrze kierowniczej i pracownikach centrów ogrodniczych oraz szkółkarzach zaplanowano VI Konferencję „Centrum ogrodnicze przyszłości”. Poprowadzi ją John Stanley – należący do światowej czołówki specjalista ds. zarządzania i marketingu w centrach ogrodniczych. Będzie on starał się przekonać uczestników, że droga do sukcesu klientów i własnego to łączenie uniwersalnych praw rządzących handlem z najnowszymi technologiami, znajomością rynku w skali światowej i regionalnej, a także umiejętnością przewidywania kierunków jego rozwoju. Bogatszy o kolejne doświadczenia i obserwacje rynków środkowoeuropejskich Stanley przedstawi wizję przyszłości centrów ogrodniczych oraz kierunki i możliwości ich rozwoju w naszym regionie. Poza tym będzie starał się omówić konkretne rozwiązania i plan działań, które powinny wpłynąć na zwiększenie sprzedaży.
Niemniej John Stanley nie będzie jedynym zagranicznym gościem wystawy „Zieleń to życie”. Do Warszawy przybędzie także Diarmuid Gavin – działający od niemal 30 lat w „zielonej branży” irlandzki projektant ogrodów, wielokrotny zdobywca prestiżowych nagród na Chelsea Flower Show. Projektant ten należy do najpopularniejszych twórców ogrodów w Anglii. Sukces ten zawdzięcza autorskim programom telewizyjnym, propagującym architekturę krajobrazu, emitowanym w BBC. Jego projekty przez wielu uważane są za kontrowersyjne. Tworzy zarówno ogrody, w których króluje przepych i żywiołowość, jak również wyciszone i ascetyczne wnętrza. Diarmuid Gavin w Warszawie poprowadzi seminarium „Warsztat architekta krajobrazu”.
W programie imprezy zaplanowano także warsztaty i szkolenia w zakresie systemów wspomagania projektowania CAD, nowej platformy wymiany informacji o dostępności roślin w polskich szkółkach, współpracy architekta budowlanego z architektem krajobrazu, a także projektowania przestrzeni publicznych.
 
„Krajobraz Od-Nowa”
Architekci krajobrazu z Polski i nie tylko po raz kolejny będą mieli okazję podyskutować na temat problemów istniejących w przestrzeni publicznej. Posłuży temu XIV Forum Architektury Krajobrazu „Krajobraz Od-Nowa”, organizowane przez Instytut Architektury Krajobrazu wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego, które odbędzie się w dniach 22-24 września br. we Wrocławiu. Organizatorzy przewidują prezentację wyników badań i wymianę doświadczeń z obszaru zmieniających się metod i narzędzi analizy krajobrazu. Tematem przewodnim forum będzie krajobraz, którego kształt w znacznym stopniu zależy od działalności człowieka. Może on tworzyć krajobraz „od nowa” na bazie istniejącej struktury, kreując nowe wartości, a także odtwarzać i odnawiać już istniejące zasoby krajobrazu – poprzez konserwację i rewaloryzację.