Wykorzystanie ciepła z chłodzenia silnika gazowego
Wymusza to na inwestorach przechodzenie na skojarzoną produkcję tych form energii. Do inwestycji w tę technologię zachęcają certyfikaty wspierające wytwarzanie energii elektrycznej w kogeneracji, które oznaczają dodatkowy zysk. W ostatnich latach w Polsce liczba takich instalacji (projektowanych i budowanych) sukcesywnie rośnie. Nadal jest to stosunkowo nowa technologia w naszym kraju i tylko nieliczni mają doświadczenie w stosowaniu efektywnych rozwiązań w tym obszarze.
W ostatnich latach firma Envirotech z Poznania wykonała kilka projektów technicznych z zakresu kogeneracji, bazujących na wykorzystaniu silników tłokowych, napędzanych gazem. Pozwoliło to na wypracowanie optymalnych rozwiązań, dotyczących kluczowych elementów projektów oraz na nawiązanie współpracy z producentami agregatów.
Ponadto firma zdobyła doświadczenie w zakresie wykonawstwa instalacji wyposażonych w agregaty kogeneracyjny zasilane gazem wytwarzanym w procesie fermentacji metanowej. Warto skorzystać z tych doświadczeń.
Konieczne indywidualne rozwiązania
W walce o każdy punkt procentowy sprawności ogólnej agregatu liczy się nie tylko wydajność generatora i całego układu wytwarzania energii elektrycznej. Ciepło, które powstaje w trakcie pracy agregatu, nie powinno być traktowane jako „energia odpadowa”, jeśli wykonawcy zależy na stworzeniu techn...