Wymusza to na inwestorach przechodzenie na skojarzoną produkcję tych form energii. Do inwestycji w tę technologię zachęcają certyfikaty wspierające wytwarzanie energii elektrycznej w kogeneracji, które oznaczają dodatkowy zysk. W ostatnich latach w Polsce liczba takich instalacji (projektowanych i budowanych) sukcesywnie rośnie. Nadal jest to stosunkowo nowa technologia w naszym kraju i tylko nieliczni mają doświadczenie w stosowaniu efektywnych rozwiązań w tym obszarze.
W ostatnich latach firma Envirotech z Poznania wykonała kilka projektów technicznych z zakresu kogeneracji, bazujących na wykorzystaniu silników tłokowych, napędzanych gazem. Pozwoliło to na wypracowanie optymalnych rozwiązań, dotyczących kluczowych elementów projektów oraz na nawiązanie współpracy z producentami agregatów.
Ponadto firma zdobyła doświadczenie w zakresie wykonawstwa instalacji wyposażonych w agregaty kogeneracyjny zasilane gazem wytwarzanym w procesie fermentacji metanowej. Warto skorzystać z tych doświadczeń.
 
Konieczne indywidualne rozwiązania
W walce o każdy punkt procentowy sprawności ogólnej agregatu liczy się nie tylko wydajność generatora i całego układu wytwarzania energii elektrycznej. Ciepło, które powstaje w trakcie pracy agregatu, nie powinno być traktowane jako „energia odpadowa”, jeśli wykonawcy zależy na stworzeniu techn...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?