Często małe gminy i firmy wahają się, czy zgłosić swój udział w Konkursie o Puchar Recyklingu i czy Kapituła dostrzeże ich dokonania na tle znacznie większych podmiotów? Przypominamy – w każdej kategorii przyznawane są po trzy statuetki. Stanowią one nagrody równorzędne i zgodnie z §9 Regulaminu przyznawane są jednostkom samorządu terytorialnego w zależności od ilości mieszkańców objętych selektywną zbiórką. I tak jedną ze statuetek nagradzane jest miasto, powiat lub związek gmin liczący do 50 tys. mieszkańców, drugą – miasto, powiat lub związek gmin liczący powyżej 50 tys. mieszkańców, a trzecią – zakład gospodarki komunalnej lub inny podmiot gospodarczy, mający zezwolenie na usuwanie odpadów stałych. Dzięki temu szanse na zdobycie statuetek i pucharów są wyrównane.
W dotychczasowych edycjach Pucharów udokumentowano ponad 254 tys. ton zebranych surowców, które były przekazywane do powtórnego przerobu. Od lat największą popularnością cieszą się kategorie „Szklana Statuetka” oraz „Lider Zbiórki Tworzyw”, a w ilości konkursowych zgłoszeń niezmiennie przodują województwa dolnośląskie, śląskie, mazowieckie, pomorskie oraz wielkopolskie.
Wiele gmin uruchamia systemy gromadzenia i wywozu odpadów, powołuje związki w celu wspólnego zintegrowanego rozwiązywania problemu odpadów oraz wprowadza różne formy edukacji ekologicznej wśród mieszkańców. Z nadesłanych dotychczas do Konkursu zgłoszeń jednoznacznie wynika, iż działania edukacyjne w głównej mierze kierowane są do najmłodszych. To oni są doskonałym przekaźnikiem treści ekologicznych w swoich rodzinach, bacznie obserwują i napominają niezdyscyplinowanych rodziców. Dlatego niezwykle cieszy nas rosnąca z roku na rok popularność powołanej dwa lata temu kategorii „Edukacja Ekologiczna”.
Tradycyjnie w sierpniu kończymy etap przyjmowania zgłoszeń do Konkursu o Puchar Recyklingu. W momencie, kiedy wrześniowy numer „Przeglądu Komunalnego” trafia do rąk naszych czytelników, VII edycja Konkursu dobiega końca – 15 września oficjalnie zamknięta zostanie lista uczestników. Konkursowe zgłoszenia rozpatrzą w drugiej połowie września Komisje obradujące w sześciu zespołach odpowiadających kategoriom konkursowym. Ich zadaniem będzie dokładna weryfikacja zgłoszeń oraz przygotowanie na posiedzenie Kapituły list nominowanych w poszczególnych kategoriach. Następnie w październiku Kapituła Konkursu wyłoni zwycięzców tegorocznej edycji.
Przypomnijmy, że w poszczególnych kategoriach materiałowych przyznawane są po trzy statuetki, a w kategorii „Edukacja Ekologiczna” – trzy tytuły „Mistrz Edukacji Ekologicznej”. Oprócz tego w każdej kategorii Kapituła Konkursu może przyznać nie więcej niż trzy wyróżnienia. Jednostki, które zgłosiły swój udział we wszystkich kategoriach i prawidłowo udokumentowały zbiórkę, mają szansę wygrać prestiżowe Puchary Recyklingu ufundowane przez: Bank Ochrony Środowiska, Ministerstwo Budownictwa, Związek Miast Polskich oraz Polską Izbę Ekologii. Nowością w bieżącej edycji jest ustanowiony przez Kapitułę tytuł „Tygrysa Recyklingu”, którym honorowane będą podmioty będące laureatami Pucharu Recyklingu z lat poprzednich, a nadal utrzymujące się w czołówce i wyróżniające się w działaniach z zakresu selektywnej zbiórki. Tegoroczna akcja miała szansę powodzenia dzięki naszym sponsorom i patronom medialnym. Nagrody finansowe dla laureatów w kategorii „Zielona Bateria” i „Edukacja Ekologiczna” ufundował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a oprócz tego niektóre wojewódzkie fundusze przeznaczyły nagrody pieniężne dla najlepszych jednostek z terenu danego województwa. Przyznane będą także atrakcyjne nagrody rzeczowe.
Już teraz zapraszamy do Poznania, gdzie w listopadzie podczas Targów POLEKO 2006 odbędzie się uroczysty finał VII edycji Konkursu.

Romana Musielak
koordynator Konkursu