„Partnerstwo publiczno-prywatne szansą dla sektorów publicznego i prywatnego” – pod takim tytułem 19 marca br. odbyła się w Łodzi ogólnopolska konferencja, zorganizowana przez Instytut Nowych Technologii i Łódzki Regionalny Park Naukowo-Technologiczny.
Na temat PPP mówi się w kraju dużo i, niestety, najczęściej na mówieniu się kończy, a konkretnych realizacji jest wciąż jak na lekarstwo. W ocenie większości zainteresowanych ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym nie spełniła pokładanych w niej nadziei. Dlatego obecnie trwają prace nad nową regulacją prawną, która pozwoli samorządom łatwiej realizować stosunkowo nieduże zadania, których wykonanie w formule PPP z zastosowaniem aktualnie obowiązujących zabezpieczeń i procedur nakreślonych w ustawie jest po prostu nieopłacalne.
Jednak winy za mizerię w zakresie stosowania PPP w Polsce nie można zrzucać tylko na złe zapisy ustawowe, bowiem – jak tłumaczyli referenci – zadania w formie PPP można realizować także bez korzystania z tej ustawy, a posiłkując się ogólnym systemem prawa, obowiązującym podmioty publiczne i spółki prywatne. Rzecz raczej w oporach mentalnych, zwłaszcza po stronie samorządowej.
Podczas konferencji poruszono wiele ważnych tematów. O tym, jak wykorzystać PPP dla finansowania mieszkalnictwa komunalnego, mówił Artur Woźniak ze spółki AWIL. Przedstawił on strukturę finansową i prawną przykładowego projektu PPP oraz podział odpowiedzialności za realizację zadania pom...