Wymagania jakościowe dla biopaliw w walce z zanieczyszczeniami powietrza
Zastępowanie w energetyce zawodowej paliw kopalnianych biomasą może wpisywać się w ponadkrajowe działania na rzecz obniżenia emisji gazów cieplarnianych oraz innych substancji szkodliwych emitowanych do powietrza.
Wykorzystanie biopaliw stałych (biomasy) jako odnawialnego źródła energii jest postrzegane jako działanie ekologiczne, sprzyjające poprawie jakości środowiska. Rosnące wymagania prośrodowiskowe dla przemysłu, w tym dla energetyki, nie idą, niestety, w parze z wymaganiami w zakresie emisji dla gospodarstw domowych. W wielu wypadkach ma się wrażenie, że zastosowanie paliw stałych w celach grzewczych w gospodarstwach domowych w Polsce jest całkowicie ?poza kontrolą?, co wiąże się z problemem zanieczyszczenia związanego z tzw. niską emisją. Należy sobie uświadomić, że źródłem szkodliwego zanieczyszczenia jest nie tylko słabej jakości węgiel, ale także spalane odpady i zanieczyszczone paliwo stałe.
W celu wyeliminowania negatywnego oddziaływania emisji zostały określone wymagania jakościowe dla poszczególnych paliw, w tym między innymi dla biomasy, węgla czy peletów. Są to zarówno wymagania prawne, jak i normy określające poszczególne parametry paliw stałych. Spalanie paliwa, które spełnia wymagania jakościowe, również w piecach domowych, gwarantuje nieprzekraczalność szkodliwych zanieczyszczeń w powietrzu.
Jakość wymagana prawnie
Dla poszczególnych rodzajów paliw określono (lub trwają właśni...