Wyzwania i oczekiwania wobec COP24
Celem konferencji COP24 odbywającej się w Katowicach jest uszczegółowienie i wprowadzenie w życie pakietu wdrożeniowego Porozumienia Paryskiego z 2016 r. Jest to pierwsza w historii międzynarodowa umowa, która zobowiązuje wszystkie państwa świata do działań na rzecz ochrony klimatu i wyznaczy przyszłą politykę klimatyczno-energetyczną.
Katowice w pierwszych dwóch tygodniach grudnia (2-14 grudnia br.) będą miejscem najważniejszych globalnych dyskusji i negocjacji klimatycznych. 24. sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP24) zgromadziła ponad 25 tys. delegatów ze 190 krajów, w tym polityków, reprezentantów organizacji pozarządowych oraz środowisk naukowych i sfery biznesu z całego świata.
Ich zadaniem jest wypracowanie zasad wdrożenia Porozumienia Paryskiego i wyznaczenie kierunków polityki klimatycznej na następne dekady, a także podsumowanie skuteczności dotychczasowych działań podjętych w ramach tzw. Dialogu Talanoa.
Cel to wdrożenie Postanowień Paryskich
Polska trzeci raz jest gospodarzem szczytu, a po raz czwarty przewodniczy Konferencji Stron w ramach globalnego procesu negocjacji klimatycznych. Prezydencję, w imieniu Polski, przejął od Fidżi sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, Michał Kurtyka, który pełni funkcję prezydenta COP24. Rolą Polski jako go...