Ramowa dyrektywa odpadowa

Podstawowe zasady gospodarowania odpadami zostały określone dyrektywą Rady 75/442/EWG z 15 lipca 1975 r. w sprawie odpadów, zmienioną w 1991 r. dyrektywą Rady 91/156/EWG. Jednak Komisja Europejska postanowiła ją znowelizować w ramach prac nad strategią tematyczną w sprawie zapobiegania powstawaniu i recyklingu odpadów.


Pierwszy projekt dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady skierowany został do konsultacji w październiku ubiegłego roku. Swoje stanowiska zgłosiło wiele organizacji europejskich, m.in. FEAD (Europejska Federacja Gospodarki Odpadami, której członkiem jest PIGO, mająca ok. 60% udziału w rynku odpadów komunalnych i zrzeszająca ponad 90% europejskiego sektora prywatnego). Autorzy projektu wyszli z kontrowersyjnego założenia, że nowa dyrektywa odpadowa powinna również zastąpić dyrektywy Rady: 91/689/EWG z 12 grudnia 1991 r. w sprawie odpadów niebezpiecznych oraz 75/439/EWG z 16 czerwca 1975 r. w sprawie usuwania olejów odpadowych.
Po wielu konsultacjach, 21 grudnia ub.r. Komisja opublikowała wreszcie oficjalny projekt, który jest jednak nadal krytykowany w wielu stanowiskach (m.in. FEAD-u), głównie z uwagi na liczne nieścisłości i zbyt duży stopień ogólnikowości istotnych z punktu widzenia ochrony środowiska zapisów. Dlatego też konieczne są dalsze analizy i konsultacje nt. tego dokumentu.

Uściślić terminologię
Dyrektywa zakłada, że polepszeniu efektywności gospodarowania odpadami we Wsp...