Z dwóch osi
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zajmuje się dystrybucją prawie 5 mld euro z Unii Europejskiej. Na jakie działania można uzyskać unijne wsparcie?
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska jest główną Instytucją Wdrażającą dla I i II priorytetu Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. To zatem ta instytucja zajmuje się organizacją zdecydowanej większości naborów w trybach konkursowych i pozakonkursowych. Oprócz NFOŚiGW leży to w gestii także Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, który jest odpowiedzialny za wdrażanie działania 1.7 POIiŚ Kompleksowa likwidacja niskiej emisji na terenie konurbacji śląsko-dąbrowskiej. Ministerstwo Energii zajmuje się natomiast działaniem 1.4 Rozwijanie i wdrażanie inteligentnych systemów dystrybucji działających na niskich i średnich poziomach napięcia. W zakresie dwóch typów projektów działania 2.4 Ochrona przyrody i edukacja ekologiczna podobne kompetencje ma Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych.
Pula pieniędzy zarezerwowana w NFOŚiGW w ramach I priorytetu wynosi ponad 5,6 mld zł (1,3 mld euro). Są one przeznaczone m.in. na przedsięwzięcia z zakresu: zmniejszenia zużycia energii i ograniczenia emisyjności gospodarki, promowania efektywności energetycznej i korzystania z odnawialnych źródeł energii, a także efektywnej dystrybucji ciepła i chłodu.
W ramach II priorytetu Narodowy Fundusz obsługuj...