Róża określana mianem królowej kwiatów, od wieków zachwyca swoim pięknem, wzbudza zainteresowanie różnorodnością barw, zmysłowym zapachem i dekoracyjnymi owocami. Coraz częściej można ją spotkać w ciągach komunikacyjnych i na miejskich terenach zieleni.
 
Róża uprawiana była od czasów starożytnych. Już Egipcjanie dostrzegli jej piękno – płatki rośliny wkładali do grobów swoich bliskich. Chińczycy nie bez powodu uważają ją za najstarszy kwiat świata. Muzułmanom kojarzy się z czystością, a chrześcijanom z roślinami maryjnymi. Motyw róży pojawia się często w sztuce i literaturze. Jej symbolika jest bardzo szeroka, ale czy jesteśmy świadomi, jakie jest miejsce tych kwiatów w projektowaniu terenów zieleni?
 
Ogród różany czy rosarium?
Róża jest krzewem posiadającym bardzo szerokie zastosowanie. W przypadku aranżacji uwzględniających tę roślinę, można spotkać się z określeniami ogrodu różanego i rosarium. Czy istnieje różnica między pojęciami? Otóż tak. Ogród różany, to specjalny ogród lub jego część, w którym uprawiane róże są szczególnie eksponowane. Urządzany jest zazwyczaj do celów dekoracyjnych. Początkowo były to małe ogrody (w średniowieczu tzw. hortus conclusus), ale od II połowy XIII w. ich powierzchnia z...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?