Budowa jednego z najnowocześniejszych zakładów unieszkodliwiania odpadów w Polsce prowadzona była etapowo. Na początku 2003 r. oddano do użytku kwaterę składową. W kwietniu br. zakończono drugi etap budowy zakładu, obejmujący szereg elementów służących do zagospodarowywania poszczególnych grup odpadów.

Pierwszy etap w całości sfinansowany był ze środków własnych, drugi zaś przy współudziale środków Unii Europejskiej (72% kosztów kwalifikowanych) oraz Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Sercem Eko Doliny jest linia sortownicza

Sortownia – serce zakładu
Jak mówią w Eko Dolinie, sercem całego zakładu jest sortownia. Jej przepustowość wynosi 25 tys. ton (w systemie pracy jednozmianowej) lub 50 tys. ton (praca na dwie zmiany). Odpady są tu segregowane mechanicznie i ręcznie.
Obróbka odpadów rozpoczyna się na placu, na którym są one wyładowywane z samochodów. Stąd, przy użyciu ładowarki, są kierowane na stację nadawczą lub do rozrywarki worków. Na tym etapie wydziela się także odpady wielkogabarytowe, które pojawiają się w strumieniu śmieci. Następnie odpady trafiają do sita bębnowego, gdzie rozdzielane są na trzy frakcje.
Tak zwany balast (odpady o średnicy 0-60 mm) kierowany jest do automatycznej stacji załadunku kontenerów, skąd trafia na kwaterę ...