W wyniku prowadzenia w hutach procesów technologicznych otrzymuje się, oprócz podstawowych produktów, jakimi są surówka przeróbcza i stal, produkty uboczne, m.in. żużle i pyły. Odpady te odzyskiwane w ponad 98%, a ich największe ilości wykorzystywane są do procesów surowcowych w hutach oraz – częściowo – w przemyśle cementowym.

Granulat uzyskany na talerzu granulacyjnym z mieszaniny pyłów i szlamów metalurgicznych (o średnicy 10-16 mm)

W zależności od miejsca generowania odpadów, w trakcie procesu technologicznego powstają następujące odpady: żużel wielkopiecowy i konwertorowy, gaz wielkopiecowy i konwertorowy, pył wielkopiecowy i stalowniczy, szlam wielkopiecowy i stalowniczy, pył z oczyszczania gazów odlotowych konwertorów tlenowych stalowni, pył z odpylania namiarowni wielkich pieców, pył z odpylania hali lejniczej, wytrącany w stacji odpylania hal lejniczych, pył spiekalniczy oraz szlam spiekalniczy.
Szlamy żelazonośne powstają przede wszystkim w wyniku mokrego odpylania gazów i spalin w takich instalacjach jak odpylnie mieszalni namiaru i ciągi chłodzenia gorącego spieku zwrotnego, oczyszczalnie gazu wielkopiecowego i oczyszczalnie gazu konwertorowego. Z kolei szlam wielkopiecowy jest najdrobniejszą frakcją materiałów wsadowych, wychwyconą podczas mokrego oczyszczania gazu wielkopiecowego, osadzoną w...