Zagospodarowanie rond
Głównym powodem tworzenia rond jest utrzymanie na drodze płynności ruchu i zmniejszenie liczby wypadków, które często mają miejsce na tradycyjnych skrzyżowaniach ? przede wszystkim niebezpiecznych zderzeń bocznych i czołowych z dużą prędkością.
Rondo praktycznie eliminuje większość poważnych zdarzeń drogowych: pojazdy poruszają się w tym samym kierunku i z mniejszą prędkością. W Europie przywykliśmy do rond na drogach, stopniowo przekonują się do nich również mieszkańcy USA. Badanie opublikowane w lipcu minionego roku przez amerykański Insurance Institute of Highway Safety, wykazało, że po zastąpieniu tradycyjnego skrzyżowania nowoczesnym rondem, liczba śmiertelnych wypadków spadła aż o 90%. Tych, w których poszkodowany został kierowca lub pasażer, jest mniej o 75%, natomiast liczba kolizji z pieszymi zmalała o 40%.
Ronda podnoszą poziom bezpieczeństwa, a do tego mogą być bardzo dekoracyjne. Dobrze zaaranżowane stanowią wyjątkowo wdzięczny element miejskiej infrastruktury. Codziennie patrzy na nie, przejeżdżając w pobliżu, wielu kierowców: mieszkańców i turystów. Są formą otwartą, a dzięki temu wyrażają ducha miejsca celniej niż wiele innych zielonych terenów ? skwerów, parków i ogrodów, które na co dzień są nieco schowane przed mieszkańcami. Do parku można się wybrać. A przez rondo ? jeśli znajdzie się na naszej drodze ? po prostu trzeba przejechać.
Kameralne ronda w kwiatach
...