Drużyna piłkarska z Polski, niestety, nie zdołała w ostatnim sezonie awansować do Ligi Mistrzów. Za to polskie miasta i gminy – bez względu na liczbę mieszkańców – mogą „zagrać” w Lidze Mistrzów Energii Odnawialnej, konkurując ze sobą w ramach ligi solarnej (kolektory i ogniwa fotowoltaiczne) oraz ligi biomasy (wykorzystanie drewna i słomy do produkcji ciepła). Punkty będą przyznawane w zależności od zainstalowanej mocy przypadającej na mieszkańca.
Aktualnie trwający sezon Polskiej Ligi OZE zakończy się w sierpniu br. – do ostatniego dnia miesiąca można zgłaszać działające instalacje. Jesienią odbędzie się uroczysta ceremonia rozdania nagród Mistrzom Polskiej Ligi OZE.
Obecnie w lidze współzawodniczą 24 miasta i gminy. W kategorii biomasy w czołówce znalazły się Frombork (woj. warmińsko-mazurskie), Kępice (woj. pomorskie) i Nowa Dęba (woj. podkarpackie). Natomiast w kategorii energia solarna liderami są Stanówko (najmniejsza z zarejestrowanych miejscowość, woj. pomorskie), Poddębice (woj. łódzkie) i Dzierzgoń (woj. pomorskie).
W październiku ubiegłego roku wszyscy gracze Ligi mieli możliwość uczestniczenia w podróży studyjnej do Republiki Czeskiej, zorganizowanej przez Ligę Ekologicznych Alternatyw, podczas której 40 osób w dwa dni obejrzało 15 instalacji zlokalizowanych w ośmiu południowo-wschodnich gminach tego kraju.
Natomiast w listopadzie 2009 r. ponad 80 fanów OZE i kibiców Ligi, przedstawicieli samorządów lokalnych oraz przedsiębiorstw zainteresowanych wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii przybyło do Euro-Centrum w Katowicach na konferencję poświęconą wykorzystaniu OZE w gminach.
Na pytanie – dlaczego warto „zagrać” w Polskiej Lidze Mistrzów OZE – jest wiele odpowiedzi. Przede wszystkim warto promować swoją działalność w zakresie wykorzystania OZE, a także porównać osiągnięcia swojej gminy lub miasta z osiągnięciami innych miast oraz gmin w regionie, Polsce i Europie. Biorąc udział w konkursie, można automatycznie znaleźć się w europejskiej Lidze Mistrzów OZE (RES Champions League) i ubiegać się o tytuł Mistrza OZE. Można również podczas ceremonii krajowych i europejskich pochwalić się swoim dorobkiem – najlepszymi praktykami w Polsce i Europie. Uczestnicy programu mogą brać udział w warsztatach i podróżach studyjnych do Francji i Niemiec.
Rejestracji w Lidze może dokonać każdy, kto zna dokładny adres instalacji, powierzchnię kolektorów lub moc kotłowni. Formularz zgłoszenia jest dostępny na stroniewww.ozeliga.plw zakładce „rejestracja miasta”. Jego wypełnienie zajmuje tylko kilka minut!
Zagraj z nami! Zapraszamy!
 
 
Iwona Korohoda,
Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cites"