Zagrożenie ludności hałasem w pomieszczeniach wewnątrz budynków
Hałas, w odróżnieniu od wszystkich innych doznań słuchowych, które wzbogacają sferę odczuć estetycznych, zapewniając utrzymywanie kontaktu z otoczeniem, stanowi negatywne zjawisko towarzyszące człowiekowi. Często określa się go jako jakikolwiek dźwięk niepożądany w danym miejscu i czasie. Hałas pozazawodowy dotyka znacznie więcej osób niż hałas na stanowiskach pracy. Jesteśmy na niego narażeni w środkach komunikacji, na terenach rekreacyjnych, w obiektach użyteczności publicznej (szkołach, szpitalach, sklepach, kinach, dyskotekach itp.) a także w naszych mieszkaniach, w których spędzamy większość czasu.
Oddziaływanie hałasu na człowieka
Hałas może przeszkadzać w pracy, podczas wypoczynku, przy porozumiewaniu się i we śnie. Skutki oddziaływania hałasu są wciąż przedmiotem intensywnych wielokierunkowych badań, od których oczekuje się coraz bardziej precyzyjnego określenia stopnia jego szkodliwego wpływu na poszczególne narządy i układy człowieka. Ze względu na jego występowanie wraz z innymi czynnikami środowiskowymi, ocena jego szkodliwego oddziaływania jest utrudniona.
Narażenie na hałas ma coraz częściej miejsce w ciągu czasu wolnego i godzin wypoczynku. Hałas pozazawodowy może również przeszkadzać w normalnym wykonywaniu pracy a w ciągu wielu lat oddziaływania doprowadzić do różnych schorzeń. Szkodliwość hałasu dotyczy przede wszystkim sfery psychicznej, zdecydowanie niekorzystnie wpływając na og...