Zagrożenie na liściu i na łodydze
Nie są owadami, mają osiem nóg i ich najbliższymi krewniakami są roztocza, zaś nieco dalszymi – pająki i skorpiony. Kleszcze to pajęczaki należące do nadrzędu o oddającej chyba istotę rzeczy nazwie – dręcze.
Istotnie, kleszcze dręczą ludzi, a robią to od tysięcy lat. Tylko że my dopiero od niedawna o tym wiemy. Pajęczaki kojarzą się raczej z wyspecjalizowanymi łowcami, tkającymi pajęczyny, siedzącymi w zakamarkach domów i piwnic albo posługującymi się jadowymi kolcami. Do pajęczaków należą jednak także nie maleńkie zwierzęta, które w komplecie są pasożytami zewnętrznymi ludzi i zwierząt.
A jest ich sporo, bo około 900 gatunków, z czego 70 występuje w Europie, a 19 – w Polsce. Poza znanymi gatunkami jak kleszcz pospolity, kleszcz łąkowy czy kleszcz moczarowy mamy też takie jak kleszcz gryzoni, kleszcz jeżowy, kleszcz jaskółczy czy kleszcz sikorczy, a także obrzeżki atakujące ptaki i nietoperze w ich gniazdach. To właśnie ptaki i nietoperze odpowiadają w największym stopniu za kosmopolityzm tych pajęczaków, przenoszonych łatwo z miejsca na miejsce, ze spodu liścia, łodygi czy gałązki aż w najmniej widoczne zakamarki ciała swego żywiciela.
Kleszcz jeżowy
Kleszcz jeżowy osiąga największe rozmiary – nawet 3,8 mm. Wbrew nazwie, nie atak...