Jednymi z najczęściej wymienianych konsekwencji zmian klimatu są susze oraz nawalne deszcze. Jak zjawiska te wpływają na przestrzenie miejskie? Jak wyznaczać obszary wrażliwe na susze i fale upałów w przestrzeni miast? Jak utrzymywać tereny zieleni w tej sytuacji, jak zadbać o retencję oraz jakie są rozwiązania wspierające osoby odpowiedzialne za zieleń w tych zadaniach? 

To tylko wybrane pytania, na które poszukiwaliśmy odpowiedzi 21 maja podczas webinarium organizowanego przez redakcję miesięcznika „Zieleń Miejska”. 

Pomocna teledetekcja

Podczas prelekcji otwierającej spotkanie jego uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się m.in. tego, czym różni się monitorowanie suszy w przestrzeni miast od monitorowania suszy rolniczej i jakimi wskaźnikami oceny suszy można się posłużyć dla obszarów biologicznie czynnych w miastach. Przedstawione zostały także możliwości wykorzystania danych przestrzennych i teledetekcyjnych przy wyznaczaniu obszarów wrażliwych na susze i fale upałów. Szczególną uwagę zwrócono na kondycję roślin, warunki termiczne miasta, uszczelnianie powierzchni oraz rolę błękitno-zielonej infrastruktury w działaniach adaptacyjnych. Wspomniane zagadnienia omawiały Jolanta Dąbrowska z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Katarzyna Pędziwiatr z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Po...