Systemy kwotowe

W systemach kwotowych (w Stanach Zjednoczonych znanych pod nazwą Renewable Portfolio Standards) rząd ustala ilość energii odnawialnej, która powinna zostać wyprodukowana, pozostawiając ustalenie ceny siłom rynkowym. Wykształciły się dwa rodzaje systemów kwotowych: systemy przetargowe oraz systemy zielonych certyfikatów.

Systemy przetargowe
Systemy przetargowe, zwane też systemami najlepszej oferty, były i są wykorzystywane do promowania energetyki wiatrowej w Irlandii, Francji (w przypadku farm wiatrowych o mocy większej niż 12 MW) oraz Wielkiej Brytanii. Również Szkocja oraz Północna Irlandia wykorzystywały ten mechanizm, a rząd Danii jest w trakcie zamykania procedury przetargowej na dalszy rozwój farm wiatrowych offshore. Deweloperzy projektów wiatrowych są zapraszani do składania ofert na dostawę ograniczonej ilości energii wiatrowej w danym okresie. Firmy, które zaoferują dostawę energii po najniższych cenach, wygrywają przetarg. Regułą jest zawieranie umów sprzedaży energii elektrycznej na 15-20 lat. Różnica pomiędzy ceną uzgodnioną w tych umowach a ceną energii konwencjonalnej odzwierciedla dodatkowe koszty produkcji zielonej energii, a nie – jak się często twierdzi – korzyści środowiskowe.
Jedną z głównych wad prowadzonych do tej pory przetargów był fakt, iż zachęcały one do manipulowania systemem. Ponieważ technologie odnawialne tanieją, zwycięzca przetargu zazwyczaj starał się maksymalnie ...