Jednym z podstawowych motywów działania przedsiębiorców jest zapewnienie bezpieczeństwa środowiskowego. W przypadku pojawienia się zagrożenia winni oni podejmować odpowiednie kroki zapobiegawcze, a po wystąpieniu awarii muszą dopilnować, by jej skutki zostały zminimalizowane.
Jeszcze stosunkowo niedawno ludzkość, nieświadoma konsekwencji, traktowała dobra przyrody, takie jak powietrze czy woda, jak zasoby ogólnie dostępne i nieograniczone. Ponadto brak określonej ich własności sprawiał, że każdy mógł z nich korzystać nieodpłatnie. Dynamiczne zwiększenie zdolności produkcyjnych, dobrobytu społeczeństw regionów uprzemysłowionych, a w konsekwencji wzrost i koncentracja populacji ludzkiej, zasadniczo wpłynęły na wykorzystywanie środowiska przyrodniczego, zarówno w aspekcie pozyskiwania surowców, jak i traktowania go jako docelowego miejsca dla wszelkich produktów ubocznych, odpadów czy zanieczyszczeń. Dosyć szybko okazało się, że zdolność środowiska do zaspokajania potrzeb produkcyjnych ludzkości stała się niewystarczająca, natomiast problem zasobów przyrody, uważanych niegdyś za nieograniczone, przekształcił się w barierę dla długofalowego wzrostu gospodarczego.
 
Minimalizacja zagrożeń
Zagadnienia, związane z różnego typu zagrożeniami stwarzanymi przez potężne siły przyrody, a także przez zanieczyszczone środowisko, są przedmio...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?