Naczelnym zadaniem Departamentu Bezpieczeństwa Zdrowotnego Wody (DBZW) w Głównym Inspektoracie Sanitarnym jest, zgodnie z intencją dyrektywy 98/83/WE w sprawie jakości wody do spożycia (Drinking Water Directive – DWD), doprowadzenie do wdrożenia zapisów zalecających maksymalną ochronę zdrowia każdego konsumenta wody i propagowanie systemu zarządzania jej jakością, opartego na ocenie ryzyka, obejmującego wszystkie etapy produkcji i dystrybucji wody – od ujęcia do kranu u konsumenta.
Komisja Europejska zaleca w szczególności zintensyfikowanie działań wdrożeniowych, gwarantujących odpowiednią jakość wody w małych źródłach zaopatrzenia, dostarczających poniżej 1000 m3 wody na dobę.
Duże przedsiębiorstwa wodociągowe posiadają bowiem znacznie lepszy potencjał fachowców, nadzorujących technologię uzdatniania i dystrybucję wody oraz eksploatujących urządzenia wodociągowe. Większość dużych producentów wody już funkcjonuje w którymś z systemów zarządzania jakością, najczęściej z serii ISO 9000. Można więc z całą pewnością stwierdzić, że są w nich uruchomione zasady polityki jakości, obejmujące nie tylko kontrolę wewnętrzną nad produkowaną wodą, ale także nadzór nad dostawcami preparatów do uzdatniania (w tym środków dezynfekcyjnych) oraz wyrobów kontaktujących się z wodą, takich jak urządzenia i instalacje służące do ujmowania, uzdatniania, magaz...