Tytułową problematykę można by pomieścić co najmniej w dwóch grubych monografiach, których nie ma i nie będzie w polskich księgarniach w najbliższej przyszłości. Jakie są przyczyny braku zainteresowania polskich wodociągowców tą tematyką?

Najpierw o zarządzaniu
W specjalistycznych czasopismach naukowo-technicznych można znaleźć artykuły o zarządzaniu wodomierzami, ciśnieniem i stratami wody w sieci. O podejmowaniu decyzji dotyczących modernizacji i rozwoju urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych, jako o zarządzaniu odnową i rozwojem wodociągów, pisze się bardzo rzadko. Nie eksponuje się zarządzania ujmowaniem albo uzdatnianiem wody, utrzymaniem sieci wodociągowych i kanalizacyjnych. Zakorzeniona w naukach ekonomiczno-prawnych ogólna teoria zarządzania dostarcza także pojęć i narzędzi przydatnych dla identyfikacji analiz i rozwiązywania problemów pojawiających się w programowaniu, w czasie realizacji, a także w eksploatacji systemów wodociągowych i kanalizacyjnych. Rzadko się jednak z niej korzysta, rozwiązując konkretne problemy w branży, która na ogół jest domeną podmiotów publicznych, mających w dodatku na rynku pozycję monopolistyczną. Dla zarządów firm wodociągowo-kanalizacyjnych ważniejsze są bowiem problemy związane z utrzymaniem dobrych relacji z właścicielem i regulatorem przedsiębiorstwa.
W zarządzaniu stawia się przede wszystkim pytania o to, jakie cele mają być realizowane w wyniku decyzji podejmowanych przez zarządcę, jakie przyj...