Branża wodociągowa, w ostatnich latach w naszym kraju zmieniła się zasadniczo. Powodem tego jest niewątpliwie członkostwo Polski w Unii Europejskiej i konieczność dostosowania procesów zaopatrzenia w wodę i usuwania ścieków do wymogów prawa wspólnotowego.
Dążenie do zdefiniowanego w tym zakresie celu odbywa się w dużej mierze, choć nie wyłącznie, poprzez dofinansowanie sektora w ramach realizacji kluczowych i koniecznych inwestycji. Pod względem dynamiki działań w branży nie można porównać ostatnich 10 lat do żadnego innego okresu w historii. Czy jednak zrealizowanie celów inwestycyjnych oznacza zakończenie ogromnego wysiłku wielu zaangażowanych osób i pozostawienie zarządzania w myśl zasady laissez faire?
Umiejętność analizy sytuacji ex-post i dostosowanie strategii zarządzania w przedsiębiorstwie do niespotykanego wcześniej gwałtownego przyrostu majątku staje się warunkiem sine qua non dla utrzymania efektów inwestycji przy często poważnym obciążeniu finansowym podmiotów zaangażowanych w realizację projektów. Niezbędna jest w tej sytuacji identyfikacja konsekwencji rozwoju. Wysokość kosztów operacyjnych i przyszłościowe koszty inwestycyjne (zarówno dotyczące nowych inwestycji rozwojowych, jak i inwestycji odtworzeniowych) systematycznie będą rosły. Amortyzacja i koszty odtworzenia majątku zaczynają coraz mocniej wpływać na kształtowanie ce...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?