Pracą geologiczną jest „projektowanie i wykonywanie badań w celu ustalenia budowy geologicznej kraju, zwłaszcza poszukiwania i rozpoznawania złóż kopalin, wód podziemnych, określania warunków geologiczno-inżynierskich oraz sporządzania map i dokumentacji geologicznych,” zaś robotą geologiczną jest „wykonywanie w ramach prac geologicznych wszelkich czynności poniżej powierzchni ziemi”.

Reguluje to ustawa z 4 lutego 1994 r. - Prawo geologiczne i górnicze (tekst jednolity - DzU z 2005 r. nr 228, poz. 1947, z późn. zm.). Przez poszukiwanie należy rozumieć „wykonywanie prac geologicznych w celu odkrycia i wstępnego udokumentowania zasobów złóż kopalin lub wód podziemnych”, zaś rozpoznawaniem jest „wykonywanie prac geologicznych na obszarze wstępnie udokumentowanego złoża kopaliny lub wód podziemnych”.
W myśl powyższych definicji dokumentowanie zasobów eksploatacyjnych ujęć wód podziemnych jest ich rozpoznawaniem. Prace poszukiwawcze, polegające na wstępnym udokumentowaniu występowania wód podziemnych, zostały wykonane na obszarze całego kraju w drugiej połowie XX w. Zaowocowało to opracowaniem w latach 1996 – 2004 przeglądowej – w skali 1:200 000 i szczegółowej – w skali 1:50 000 mapy hydrogeologicznej oraz regionalnych opracowań hydrogeologicznych, realizowanych od początku lat 70. XX w., w tym najważniejszych zbiorników uznanych za główne (GZWP) w 1990 r. Aktualnie regionalne prace hy...