Zmiany klimatu to problem bardzo aktualny, grożący poważnymi negatywnymi konsekwencjami, dlatego też Fundacja Nasza Ziemia od dłuższego czasu bardzo intensywnie prowadzi kompleksowe programy edukacyjne oraz różnorodne działania dla jego dobra.
W maju br. na zaproszenie studentów ze Zrzeszenia Studentów Polskich, Fundacja wzięła udział w Ekostudencie, czyli festiwalu ekologicznym w Szkole Głównej Handlowej (SGH). Impreza odbyła się w Auli Spadochronowej w gmachu głównym SGH.
Na stoisku Fundacji odwiedzający mogli obliczyć swoją osobistą emisję dwutlenku węgla za pomocą Kalkulatora CO2 oraz sprawdzić się w 10-pytaniowym ekoteście. Dotyczył on oszczędzania energii i segregowania odpadów. Na jego podstawie studenci dowiedzieli się, ile razy bardziej energooszczędna jest świetlówka od żarówki, ile energii oszczędza się piorąc w 40°C zamiast w 60°C, a także czy zwykłe baterie-paluszki są odpadem niebezpiecznym. Chętnie też poddawali się badaniu wysokości emisji CO2 Kalkulatorem. Średnia dla uczących się na SGH okazała się niższa od średniej polskiej, co wynika zapewne z faktu nieposiadania samochodu, mieszkania w akademiku oraz umiarkowanej konsumpcji. Gratulujemy!
Za zrealizowanie zadań przygotowanych przez Fundację Nasza Ziemia studenci otrzymywali ekologiczne prezenty – zioła w doniczkach oraz kiełki roślin. Odwiedzający stoisko Fundacji byli również wyposażani w ekologiczne materiały edukacyjne – ulotki oraz plany lekcji, prezentujące 10 zasad oszczędzania energii elektrycznej i cieplnej.
W ramach Ekostudenta organizatorzy przygotowali wiele innych atrakcji: wykłady i dyskusje na tematy ekologiczne, loterię z nagrodami, stoisko z żywnością ekologiczną oraz dietetyczny kącik porad.
Ponadto w maju Fundacja zaprosiła do współpracy osoby chętne do bycia trenerami w zakresie zmian klimatycznych. Podczas jednodniowego zjazdu w Warszawie, uczestnicy szkolenia zostali przeszkoleni merytorycznie i metodycznie, otrzymali certyfikaty ukończenia szkolenia, a także wyposażono ich w materiały edukacyjne przydatne do prowadzenia szkoleń, takie jak: płyty CD z prezentacją multimedialną oraz scenariusze lekcji. Wzięli w nich udział byli nauczyciele, studenci i członkowie organizacji pozarządowych z Warszawy oraz innych miejscowości w Polsce. Osoby te, po przeszkoleniu, będą miały za zadanie samodzielne przeprowadzenie dwóch szkoleń lokalnych: jednego dla nauczycieli, pracowników samorządów oraz dziennikarzy, a drugiego dla uczniów.
Szkolenia warszawskie oraz lokalne odbywają się w ramach Kampanii na rzecz Zrównoważonego Rozwoju „Ziemia w Twoich rękach”, której głównymi partnerami są Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz firma Vattenfall Poland.
Marta Kałużyńska, Fundacja Nasza Ziemia