Już pięć lat temu opracowano rozwiązanie odczytu radiowego wodomierzy, umożliwiając zdalny dostęp do danych wodomierza - numeru i przepływu zużycia wody. Innowacja polegała na powiązaniu z działającymi już aplikacjami "Tytan - zbyt wody" oraz "Tytan - komputerowy inkasent" standardów transmisji radiowej, udostępnionych przez francuską firmę Sappel.
Część sprzętową oparto na dwóch typach głowic radiowych - głowicy ściśle związanej ze stosowanym wodomierzem oraz głowicy uniwersalnej, która może współpracować z każdym wodomierzem o wyjściu impulsowym. Rozwiązania te nazywane są odpowiednio jako powiązane oraz przesunięte.

Rys. 1. Głowica MRCP
Głowice radiowe
Głowica radiowa o symbolu IZAR MRCP (rys. 1) wymaga wodomierza SAPPEL/MIROMETR, na który nakładana jest jako nasadka (rys. 2). Układ taki, z oczywistych względów, musi być w pełni zgodny z wymiarami i rozwiązaniami mechanicznymi, aby głowica mogła być nałożona na wodomierz oraz by było możliwe przekazywanie impulsów z wodomierza do głowicy. Proces współpracy głowicy z wodomierzem wykorzystuje proste cechy pola magnetycznego i jego impulsowego oddziaływania na czujnik w głowicy radiowej. Całość tworzy zamknięty układ.
Rys. 2. Głowica i wodomi...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?