Ustawa o odpadach z 27 kwietnia 2001 r. (DzU z 2001 r. nr 62, poz. 628, z późn. zm.) pojęcie „gospodarowanie odpadami” rozumie szeroko, obejmując nim zbieranie, transport, odzysk i unieszkodliwianie odpadów, a także nadzór nad tego rodzaju działaniami oraz nad miejscami unieszkodliwiania odpadów.

Pojęcie „nadzoru” jest tu użyte w szerszym znaczeniu niż zwykle stosowane w opracowaniach teoretycznych i tekstach prawnych, oznacza bowiem także zarządzanie gospodarowaniem odpadami i reglamentowanie podejmowania tego rodzaju działalności (reglamentowanie poprzez udzielanie zgody na podjęcie i określanie warunków prowadzenia – stąd m.in. decyzje zezwalające na gospodarowanie, w tym zbieranie odpadów). Warto podkreślić, że taka reglamentacja jest wręcz wymagana przez przepisy tzw. dyrektywy ramowej o odpadach (Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2006/23/WE z 5 kwietnia 2006 r.; Dz Urz. WE nr L 114 z 27 kwietnia 2006 r.).
Zgodnie z art. 3 ust. 3 pkt 23 ustawy o odpadach (definicja wywodzi się także z dyrektywy ramowej), zbieraniem odpadów jest każde działanie – w szczególności umieszczanie w pojemnikach, segregowanie i magazynowanie odpadów – które ma na celu przygotowanie ich do transportu do miejsc odzysku lub unieszkodliwiania. Podstawową więc cechą zbierania jest powiązanie określonych czynności z transportem odpadów w tym sensie, że po zbieraniu zawsze powinno następować przemieszczenie odpadów. Jeżeli wska...