Zieleń miejska w Gdyni a partycypacja społeczna
Tereny zieleni miejskiej to przestrzenie o świadomie ukształtowanej szacie roślinnej i programie funkcjonalnym dostosowanym do potrzeb ich użytkowników. W mieście spełniają wiele funkcji (m.in. reprezentacyjną, zdrowotną, wychowawczą), jednak przede wszystkim służą do wypoczynku.
W Gdyni organem odpowiadającym za kształtowanie terenów zieleni miejskiej jest Biuro Ogrodnika Miasta w Urzędzie Miasta Gdyni. Do jego zadań należy opracowywanie koncepcji urządzenia zieleni na terenie Gdyni poprzez wykonywanie projektów nasadzeń zieleni wraz z małą architekturą, planowanie i nadzór nad rozwojem terenów zieleni miejskiej, a także ich realizacja na obszarze jego działania. Głównym celem wymienionych działań jest stworzenie spójnej, rozpoznawalnej koncepcji estetycznej gdyńskich terenów zieleni.
Gdyńskie podejście
Harmonijnej koncepcji towarzyszy także ideologiczne podejście. To właśnie dzięki idei możliwe jest ukierunkowanie działań i zachowanie porządku, spójności oraz cech charakterystycznych gdyńskiej zieleni miejskiej. Przykładem mogą być poszczególne ulice obsadzone drzewami danego gatunku, ronda o określonej kolorystyce czy roślinność w donicach o barwach złamanej bieli, nawiązującej do koloru elewacji przedwojennej Gdyni.
Dbałość o estetykę terenów zieleni miejskiej należy do zadań własnych każdej gminy. Jednak nie każda gmina prowadzi taką samą politykę, dlatego efekt może być różny. Gdyński samor...