Janina Zbierska

Ważnym elementem kształtowania ładu ekologicznego zagrody wiejskiej jest bogata, właściwie dobrana i zlokalizowana zieleń, w postaci drzew i krzewów użytkowych i ozdobnych, pnączy, kwiatów, warzywnika i trawnika. Poprawne zagospodarowanie przestrzeni gospodarstwa rolnego i jego otoczenia jest jednym z ważniejszych zaleceń wdrażanego aktualnie Kodeksu Dobrej Praktyki Rolniczej. Pozwala ono zharmonizować obejście gospodarskie z krajobrazem i ułatwia dbanie o czystość środowiska.

W zakresie poprawy estetyki obejść gospodarskich jest jeszcze wiele do zrobienia. Właściwie rozmieszczona na terenie zagrody i w jej otoczeniu zieleń może tworzyć swoisty mikroklimat i stanowić atrakcyjny wyróżnik poszczególnych zabudowań. Winno się ją projektować indywidualnie dla każdej zagrody, stosownie do istniejących warunków klimatycznych i środowiskowych, zagrożeń i potrzeb ochrony, w sposób zharmonizowany z zadrzewieniami sąsiednich działek i otaczającym krajobrazem. Jednym z ważniejszych składników tej zieleni są zadrzewienia, mogące pełnić zarówno funkcje użytkowe, jak i estetyczne.

Rodzaje zieleni i jej znaczenie

Na terenie zagrody wiejskiej można wyróżnić następujące formy zieleni: osłonową, ochronno-izolacyjną, użytkową, ozdobno-wypoczynkową. Najważniejszą rolę odgrywają w nich zadrzewienia. Niektóre z nich...