Zielona transformacja Olsztyna
Doświadczenia z programu ?Podwórka z Natury? realizowanego w Olsztynie pokazują, że większość przyjętych tam metod i rozwiązań warto stosować w szerszej skali ? nie tylko kilku podwórek, ale też całego miasta.
Na początku XX w. w wielu miejscach Olsztyna realizowano koncepcję nawiązującą do idei miasta ogrodu. W czasach nam współczesnych hasło miasto ogród w odniesieniu do Olsztyna ponownie pojawiło się w szerszym obiegu publicznym w 2009 r., gdy przygotowywano strategię promocji miasta. Wówczas to Maciej Rytczak, ówczesny dyrektor Wydziału Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Miasta, przedstawił hasło ?Olsztyn ? ogród Europy?, mające promować to miasto.
Zielone miasto ? czyli jakie?
W najważniejszych dla miasta dokumentach przyrodnicze walory Olsztyna i oparcie rozwoju miasta na ich efektywnym wykorzystaniu znajdują się na kluczowych miejscach. Zawarta w Strategii Rozwoju Miasta Olsztyn 20201 wizja miasta, mająca w intencji jej twórców zapewnić jego mieszkańcom wyjątkową jakość życia w oparciu o unikatowe środowisko przyrodnicze, deklaruje zamiar wykorzystania na rzecz rozwoju miasta jego zasobów historycznych, kulturowych i przyrodniczych. Zakłada, że konieczny będzie balans między potrzebami chwili a chęcią dbania o warunki życia przyszłych pokoleń. Olsztyn do 2020 r. miałby się stać nowoczesną, inteligentną, średniej wielkości aglomeracją dbającą o środowisko przyrodnicze, o przyjaznych i bez...