W wielu przedsiębiorstwach, organizacjach i instytucjach na całym świecie kilkaset tysięcy osób zajmuje się pracą biurową, oddziałując w ten sposób na środowisko naturalne. Istnieje jednak szereg prostych działań, zmierzających do ograniczenia tego negatywnego wpływu.
Do ogrzania przeciętnego pomieszczenia biurowego o powierzchni 50 m2 w sezonie grzewczym (wrzesień-kwiecień) konieczne jest dostarczenie ok. 4500 kWh energii. Przeliczając to na ilość zużytych surowców, okazuje się, że ilość potrzebnego na ten cel węgla kamiennego to ok. 1,35 tony, gazu ziemnego to ok. 594 m3, a spalonego oleju opałowego blisko 585 litrów. Dodatkowo w biurze często funkcjonuje wiele urządzeń, do zasilania których wykorzystywana jest energia elektryczna: komputery, monitory, drukarki, sprzęt AGD czy urządzenia klimatyzacyjne.
 
Energetyczne oszczędności
Główne obszary, w których można znacząco zminimalizować negatywne oddziaływanie na środowisko, osiągając jednocześnie oszczędności finansowe, to energia elektryczna i cieplna.
Znaczne oszczędności energii elektrycznej uzyskuje się, wykorzystując metody, które nie wiążą się z wydatkiem finansowym. Zalicza się do nich m.in. maksymalne wykorzystanie naturalnego światła dziennego, utrzymywanie szyb w czystości, używanie najlepszych źródeł światła, a także wyłączanie zbędnego o...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?