Przedsiębiorstwa, objęte systemem handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych są zobowiązane do jej monitorowania i sporządzania rocznych raportów, przedstawiających sumaryczną wielkość emisji w danym roku w odniesieniu do ilości przyznanych jednostek.
Obecne regulacje dotyczące monitorowania i raportowania CO2, weryfikacja raportów rocznych oraz planowane zmiany w systemie po 2012 r. były tematem warsztatów pn. „Monitorowanie i raportowanie CO2 – stan obecny i planowane zmiany po 2012 r.”. Spotkanie, które odbyło się 28 stycznia br. w Warszawie, zorganizowało Centrum Szkoleniowe przy Fundacji Rozwoju Rachunkowości. Warsztaty poprowadził Tomasz Karpiński, ekspert w Zespole Weryfikacji Raportów w Krajowym Administratorze Systemu Handlu Uprawnieniami do Emisji (KASHUE) oraz Krajowym Ośrodku Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE) w Instytucie Ochrony Środowiska w Warszawie.
Pierwsza część spotkania dotyczyła aktualnych regulacji prawnych w zakresie monitorowania i raportowania emisji dwutlenku węgla. Sporo miejsca poświęcono analizie decyzji Komisji 2007/589/WE z 18 lipca 2007 r., ustanawiającej wytyczne dotyczące monitorowania i sprawozdawczości w zakresie gazów cieplarnianych oraz Rozporządzeniu Ministra Środowiska z 12 września 2008 r. w sprawie sposobu monitorowania wielkości emisji substancji objętych wspólnotowym systemem handlu uprawnieniami do emisji. Szczegółowo omówiono najważniejsze regulacje tych aktów prawnych oraz wyjaśniono szereg definicji, z którymi specjaliści zajmujący się monitoringiem i raportowaniem CO2 mają największe trudności.
Raporty roczne są przygotowywane przez operatorów instalacji, jednak potwierdzenie ich poprawności jest zadaniem bezstronnego weryfikatora. Podczas warsztatów omówiono metodykę przeprowadzania weryfikacji oraz najczęstsze błędy, które pojawiają się w raportach. Są to m.in. błędy rachunkowe, nieaktualne tabele KCIE, niepoprawnie wypełnione dane o produkcji lub brak informacji o zaleceniach weryfikatora.
W art. 17 i 18 Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/29/WE z 23 kwietnia 2009 r. zapisano, że do 31 grudnia br. Komisja przyjmie rozporządzenie w sprawie monitorowania i weryfikacji raportowania emisji oraz w sprawie weryfikacji raportów emisji i akredytacji audytorów i nadzoru nad nimi. Ma ono obowiązywać od stycznia 2013 r. Podczas warsztatów omówiono najważniejsze zmiany, które zostaną wprowadzone po 2012 r., dotyczące m.in. nadzoru nad urządzeniami pomiarowymi, częstotliwości pobierania próbek, oraz korzystania z akredytowanych laboratoriów.
Warsztaty odbywały się w kameralnym gronie, dzięki czemu uczestnicy mieli możliwość zadawania pytań i rozwiania wątpliwości, związanych z tematem monitorowania i raportowania dwutlenku węgla. Na skutek dużego zainteresowania tematyką, na początku marca zorganizowano drugą ich edycję.
 
Małgorzata Masłowska-Bandosz