Tematyka budownictwa ekologicznego w Polsce cieszy się coraz większą popularnością. Użytkownicy takich obiektów czerpią spore korzyści, wynikające m.in. redukcji kosztów zużycia energii i wody. Zyskuje także środowisko.
Budownictwo zrównoważone było przedmiotem dwóch spotkań, zorganizowanych przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego – Polish Green Building Council (PLGBC) w styczniu br. w Warszawie. Gościem specjalnym „PLGBC Green Building Night” (18 stycznia) była Dominika Czerwińska ze Światowego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego (ang. World Green Building Council – WorldGBC), które skupia obecnie 82 kraje. Przedstawiła ona historię i cele działalności Stowarzyszenia, a także plany działań w najbliższych latach. Przypomniała także o kluczowej roli budownictwa ekologicznego w procesie redukcji gazów cieplarnianych. Zagadnienie to zostało poruszone przez WorldGBC podczas ubiegłorocznej konferencji klimatycznej COP 16 w Meksyku.
Następnego dnia odbyło się pierwsze w bieżącym roku szkolenie z zastosowania systemów LEED i BREEAM na terenie Polski. W pierwszej części spotkania Agnes Vorbrodt-Schurma wyjaśniła, czym jest budownictwo ekologiczne i dlaczego okazuje się tak ważne, oraz omówiła wiodące międzynarodowe certyfikacje dla zrównoważonego budownictwa w Polsce i na świecie. Wymieniła najważniejsze cechy tych systemów, wskazując jednocześnie na koszt uzyskania certyfikatu. – Certyfikacja nie jest droga w porównaniu z kosztem obiektu. Z reguły cena uzyskania certyfikatu to ok. 1% kosztów inwestycji, w co wlicza się zespół projektowy, konsultantów, rejestrację oraz zmiany, które trzeba wprowadzić, by go uzyskać – powiedziała. Ponadto zaprezentowała rozwiązania proekologiczne, które zastosowano w nowym biurze PLGBC w Krakowie. Na temat certyfikacji BREEAM mówił podczas spotkania dr Marcin Gawroński z firmy Grontmij. Ten brytyjski wielokryterialny system oceny budynków bierze pod uwagę liczne wskaźniki, takie jak energooszczędność, ograniczanie zanieczyszczeń, oddziaływanie na środowisko, zastosowanie ekologicznych materiałów, a także udogodnienia komunikacyjne oraz dobre warunki pracy. Punkty uzyskane za spełnienie warunków w poszczególnych kategoriach decydują o wyniku certyfikacji. Z kolei Agnes Agnes Vorbrodt-Schurma szczegółowo omówiła systemy LEED-NC i LEED-CS. LEED jest amerykańskim, wielokryterialnym systemem oceny budynków, funkcjonującym od 1994 r. Uzyskanie certyfikatu wymaga jednak wielu starań. Najpierw na podstawie projektu uzyskuje się ocenę tymczasową, a później następuje weryfikacja, ocena zastosowanych rozwiązań oraz raport końcowy. Za spełnienie wymagań przyznawane są punkty, których maksymalnie można zdobyć 110, a na podstawie ich liczby – właściwy certyfikat.
Uzyskanie zarówno certyfikatu LEED, jak i BREEAM z pewnością nie jest zadaniem łatwym, ale się opłaca. Jego posiadanie przynosi korzyści środowiskowe, a także znacząco wpływa na podwyższenie wartości obiektu.
 

Małgorzata Masłowska-Bandosz