Rozwój nowych technologii plazmowych oraz ich potencjalne możliwości przetwórcze powodują, że aktualny jest problem przemysłowego wykorzystania plazmy. Znajduje ona zastosowanie głównie w procesach trudnotopliwych, wymagających wysokich temperatur.

Wraz z rozwojem gospodarczym i cywilizacyjnym pojawił się kryzys surowcowo-energetyczny. Świadczy o tym obserwowany już brak surowców i paliw naturalnych nieodnawialnych oraz postępujący wzrost ich cen. Wynikiem intensywnej działalności gospodarczej jest lawinowo rosnąca ilość odpadów komunalnych i przemysłowych, często niebezpiecznych, które trafiają codziennie na składowiska, stwarzając duże zagrożenie dla środowiska naturalnego. Jednym ze sposobów ograniczenia tego zjawiska jest racjonalna gospodarka surowcami mineralnymi, połączona z wtórnym wykorzystaniem odpadów w procesie produkcyjnym, czyli recyklingiem. W związku z tym poszukuje się nowych technologii odzysku surowców odpadowych, które pozwolą ograniczyć w procesie technologicznym zużycie surowców naturalnych i zmniejszyć ilość odpadów składowanych na składowiskach.
 
Czwarty stan materii
Przemysł ceramiczny i materiałów budowlanych, który ze względu na masową produkcję i wysokotemperaturowe procesy wypalania, zużywa znaczne ilości paliw i surowców mineralnych, jest szczególnie zainter...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?