Agnieszka Żukowska

Ponad 100 lat temu w koncepcjach planistycznych dotyczących budowy miast powstała idea "miasta ogrodu". Jej autorem jest Ebenezer Howard. Silnie uprzemysłowione, gęsto zaludnione miasta XIX-wiecznej Europy stawały się coraz mniej przyjazne dla swoich mieszkańców. Architekci i planiści podjęli wyzwanie opracowania takiej koncepcji budowy nowych miast, w których mieszkańcy będą mogli nie tylko pracować, ale także żyć.

Zupełnie nowych "miast ogrodów" niestety nie powstało wówczas wiele. Jednakże silny wpływ tej humanistycznej koncepcji zaznaczył się w architekturze i pod koniec XIX w. wiele miast próbowało realizować ją w rozbudowie nowych dzielnic i przebudowie starych. Zabudowa stała się luźniejsza, a drogi i ulice szersze. Pojawiały się zielone bulwary, parki i ogrody publiczne dostępne dla mieszkańców. Silny wpływ tej koncepcji planistycznej widoczny jest w wielu miastach Anglii, Francji, Niemiec i Holandii.
Na początku XXI w. - ery pieniądza i informacji - idea "miasta ogrodu" powraca nie tylko jako marzenie, czy utopijna wizja architektów krajobrazu. Humanizacja otoczenia - również poprzez zieleń - to wymóg naszych czasów. Człowiek-Natura-Technika i przywrócenie równowagi pomiędzy tymi czynnikami to dewiza ubiegłorocznej Światowej Wystawy Expo w Hannowerze. Jej największym eksponatem był, reklamowany jak...