Zielone miasto: zrób to sam
Szybki rozwój aglomeracji powoduje intensywne zagęszczanie zabudowy, często kosztem terenów zieleni. Miasto zaś powinno być tak zaplanowane i wybudowane, aby oprócz miejsca do mieszkania i pracy, mogło zapewnić przestrzeń do wypoczynku, spotkań, kontaktu z naturą czy rozwijania zainteresowań. Takimi miejscami mogą być ogrody społeczne zakładane przez aktywistów przy współudziale mieszkańców. To jeden ze znakomitych przykładów oddolnych inicjatyw na rzecz zieleni w mieście i poprawy warunków życia.
Na temat wizji zielonego miasta, w jakim chcą żyć mieszkańcy, dyskutowano podczas debaty ?Zielone miasto ? zrób to sam?, zorganizowanej przez Poznańską Kooperatywę Spożywczą, stowarzyszenie Kolektyw Kąpielisko i Projekt Zieleniak. W spotkaniu prowadzonym przez Kalinę Olejniczak z wydawnictwa Abrys udział wzięli prof. dr hab. Anna Golcz, dr inż. Jolanta Lisiecka, dr hab. Barbara Frąszczak, dr. Anna Gałecka-Drozda z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Marian Krzywosz z Rady Osiedla Wilda, Barbara Dąbrowska z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów, przedstawiciele wszystkich ogrodów społecznych oraz ?zieloni? aktywiści.
Zaprezentowane zostały działania realizowane w poszczególnych ogrodach, począwszy od ich tworzenia, przez działania edukacyjne, a na działalności kulturalnej kończąc. Ogrody mają różny charakter, ale zawsze pełnią funkcję kulturotwórczą, edukacyjną i rekreacyjną. Dążą do integracji społeczności i odpowiadają na ich potrzeby. Ogrody ...