Zielone ściany
Odgradzanie lub dzielenie miejskiej przestrzeni to podstawowa, ale nie jedyna funkcja żywopłotów. Gąszcz pędów i liści stanowi biologiczny filtr neutralizujący zanieczyszczenia z powietrza oraz miejsce życia szeregu organizmów wzbogacających różnorodność biologiczną miasta.
Podróżując przez Europę Zachodnią, osoby zawodowo związane z zielenią zwracają uwagę na liczne, ładnie utrzymane żywopłoty oddzielające posesje od ulic i dróg. Wynika to nie tylko z wysokiej świadomości ekologicznej i potrzeby Europejczyków do otaczania się zielenią, ale też ma swoje uzasadnienie ekonomiczne ? założenie żywopłotu jest niejednokrotnie dużo tańsze niż budowa muru czy płotu z metalu lub drewna. Wprawdzie jego utrzymanie wymaga nakładów na pielęgnację, ale wydatki te są kompensowane przez szereg korzyści środowiskowych i estetycznych. Co ciekawe, żywopłoty są stosowane na szeroką skalę nie tylko przez właścicieli domów prywatnych, ale bardzo często stanowią element zieleni publicznej i instytucjonalnej oraz osiedlowej. Ich rola zależy od potrzeb mieszkańców i pomysłowości architektów krajobrazu.
Naturalne lub formowane
W zależności od naturalnych zdolności poszczególnych gatunków i odmian do utrzymywania zwartego i gęstego pokroju, niektóre rośliny żywopłotowe mogą rosnąć swobodnie (większość odmian berberysu Thunberga, bukszpanu, pięciornika krzewiastego, pęcherznicy czy śnieguliczki) lub zielone ściany muszą wymagać regula...