Paweł T. Dolata

Coraz częściej można spotkać, szczególnie zimą, w polskich miastach duże stada ptaków wodnych. Jest to zjawisko stosunkowo nowe, a jego skala szybko wzrasta. Mogą być z tym związane pewne problemy, które muszą rozwiązywać służby miejskie. Wszystkie te ptaki podlegają bowiem ochronie prawnej.

Proces przystosowywania się do życia w mieście (synurbizacja), dotyczy różnych gatunków zwierząt. Rozbudowujące się miasta zajmują coraz więcej przestrzeni, w tym tereny dotychczas zamieszkiwane przez dzikie zwierzęta. Część z nich zostaje na swych dawnych terenach i przystosowuje się do życia w nowych, zmienionych w różnym stopniu, warunkach. Miasta mają też pewne atuty, które przyciągają nowe gatunki. Niniejszy artykuł dotyczy tylko ptaków wodnych ściśle związanych z miastami, m.in. przez korzystanie z pochodzącego od człowieka pokarmu. Znacznie więcej gatunków, bo większość występujących w Polsce, można znaleźć na obrzeżach miast.

Ptaki wodne

Pojęciem tym określa się ptaki należące do różnych grup systematycznych, związanych z różnymi typami wód. Najliczniejszymi ich przedstawicielami w miastach są ptaki z rodziny kaczkowatych. Większość miejskich kaczek należy do jednego tylko gatunku. Jest nim krzyżówka. Zimą obie płcie tego gatunku różnią się bardzo upierzeniem - kaczor jest kolorowy ...