Potwierdzenie najwyższej jakości produktu, nowoczesności, uznanie w kręgach branżowych oraz prestiż – to główne walory, które stanowią zachętę do wzięcia udziału w Konkursie Złoty Medal MTP. W tegorocznej edycji Targów POLEKO trofeum to zdobyły cztery produkty.

EKOLAN to biosorbent węglowy o różnorodnym zastosowaniu.

Sąd Konkursowy dokonuje oceny zgłoszonych technologii, biorąc pod uwagę opinie ekspertów, użyteczność, nowoczesność i innowacyjność produktu oraz oryginalność zastosowanych rozwiązań. Jury bada również, czy dana technologia jest niezawodna (tzn. czy zapewnia bezusterkową, zgodną z wymaganiami klienta pracę) oraz czy jest zgodna z ustalonymi standardami, zwłaszcza prawnym, bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Niemałe znaczenie ma ponadto opłacalność produktu, mierzona wymogami ekonomicznymi (cena, koszty eksploatacji urządzenia, serwis, recykling itp.), a także jego estetyka. Nie dziwi zatem fakt, że przyznawane od ponad ćwierćwiecza medale cieszą się uznaniem wystawców zarówno krajowych, jak i zagranicznych.

Przeciw naftowym zanieczyszczeniom
Niejednokrotnie media nagłaśniały historie o skażeniu środowiska substancjami ropopochodnymi. W związku z tym uczeni Instytutu Sorpcji i Problemów Endoekologii Narodowej Akademii Nauk Ukrainy opracowali technologię likwidacji zanieczyszczeń naftowych z zastosowaniem sproszkowanego (granulowanego) sorpcyjnego materiału, tzw. EKOLAN. Nic dziwnego, że Sąd Konkursowy przyznał Złoty Medal MTP właśnie tej technologii. EKOLAN jest sorbentem węglowym typu biodestrukcyjnego o różnorodnym zastosowaniu. Przy oczyszczaniu np. powierzchni wody biosorbent, po wchłonięciu substancji ropopochodnych, stopniowo osadza się na dnie zbiornika wodnego, gdzie podlega samoutylizacji do popiołu drzewnego. Końcowymi produktami rozkładu ropy są dwutlenek węgla i woda.
EKOLAN jest przyjazny środowisku, a surowcem wyjściowym do jego produkcji mogą być trociny, rozdrobnione gałęzie i wszelkie odpady roślinne. Dlatego – w przeciwieństwie do szeregu innych sorbentów, które po zastosowaniu wymagają utylizacji i rekultywacji gruntów – biosorbentu nie trzeba usuwać z miejsc zastosowania ani go utylizować. Wyłącznym dystrybutorem tej technologii jest firma INTERSORB POLAND z Bydgoszczy.

Oczyszczalnie BioKube działają w oparciu o zasadę biologicznego, napowietrzanego złoża zanurzonego i współpracują z osadnikiem wstępnym.

Duński system oczyszczania
O wtórnym wykorzystaniu oczyszczonych ścieków do celów gospodarczych i ogrodniczych marzy wielu posiadaczy domu z ogródkiem. Może się ono ziścić dzięki zainstalowaniu jednego z najnowocześniejszych systemów biologicznego oczyszczania ścieków w przydomowych oczyszczalniach BioKube – kolejnego złotego medalisty MTP. Technologia ta została sprowadzona do Polski z Danii (w kraju sprzedaż prowadzi spółka Ecocube z Łodzi). Oczyszczalnie BioKube działają w oparciu o zasadę biologicznego, napowietrzanego złoża zanurzonego i współpracują z osadnikiem wstępnym.
Kompletny system dla pięciu osób zajmuje niewielką powierzchnię (ok. 5-6 m2 wraz z osadnikiem) i może być łatwo i niskim kosztem rozbudowywany. W zasadzie jest on bezobsługowy – poza zaleceniem opróżniania osadów z osadnika wstępnego raz do roku.
Ścieki oczyszczane są w trzech komorach biofiltrów (w dwóch następuje redukcja zanieczyszczeń organicznych, a jedna odpowiada za rozkład związków azotu). BioKube posiada również opatentowaną metodę recyrkulacji napowietrzonych ścieków do osadnika wstępnego, co zapobiega powstawaniu w nim siarkowodoru – źródła nieprzyjemnych zapachów. Wyjątkowo wysokie parametry oczyszczonych ścieków pozwalają na powtórne wykorzystanie ich np. w celach ogrodniczych, a nawet na wpuszczenie ich do wód powierzchniowych.

STIP-scan jest spektrofotometrycznym analizatorem ścieków, mierzącym w zakresie widma od nadfioletu (UV) do czerwieni, w paśmie 190-720 nm.

Jedna sonda – osiem parametrów
W każdej oczyszczalni ścieków na bieżąco muszą być kontrolowane parametry ścieków. Dzięki zastosowaniu sondy STIP-scan, zgłoszonej przez firmę Endress+Hauser, pomiar można wykonać w bardzo krótkim czasie (max 10 minut), uzyskując wielkości azotanów, ChZT, OWO, absorbancji, stężenia suchej masy, objętość osadu, jego indeks oraz mętność.
STIP-scan jest spektrofotometrycznym analizatorem ścieków, mierzącym w zakresie widma od nadfioletu (UV) do czerwieni, w paśmie 190-720 nm. Pomiar spektrometryczny odbywa się po zakończeniu opadania osadu czynnego lub innej zawiesiny. Sonda zanurzona w ścieku zasysa próbkę do komory pomiarowej. Jeżeli mierzonym medium jest osad czynny w komorach nitryfikacji lub denitryfikacji, wówczas w pierwszej fazie analizator wyznacza stężenie suchej masy w ścieku. Następnie rejestrowany jest przebieg czasowy sedymentacji próbki, na podstawie którego obliczana jest objętość osadu. Kolejnym krokiem jest wyliczenie indeksu osadu. Równolegle do analizy sedymentacji odbywa się pomiar pozostałych wielkości. Po wytworzeniu się w kuwecie strefy klarownej jest ona prześwietlana wiązką UV-VIS, dając wiarygodny, kilkakrotnie weryfikowany efekt pomiarowy.
Ponadto produkt może być stosowany w różnych mediach (osad czynny, ściek oczyszczony, ściek surowy), ma układ samooczyszczający oraz jest niskoobsługowy i charakteryzuje się niskimi kosztami eksploatacyjnymi.

CPC 15 w przeciwieństwie do kolektorów płaskich w okresach przejściowych i zimą osiąga zdecydowanie wyższe uzyski energii.

Słoneczny medalista
Coraz popularniejsze staje się wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii, m.in. energii słońca. Na tegorocznych Targach wyróżniono Złotym Medalem produkt firmy Watt – słoneczny kolektor próżniowy typu CPC 15. Jest to pełny zestaw solarny, który dostarcza energię przez cały rok. W przeciwieństwie do kolektorów płaskich w okresach przejściowych i zimą osiąga zdecydowanie wyższe uzyski energii. Kolektor posiada powierzchnię czynną 3,21 m2 i może być montowany na dachu skośnym (można też zamówić konstrukcję wolno stojącą).
Uznana tradycja i renoma Konkursu Złoty Medal MTP decydują o tym, że produkty, którym przyznano to trofeum, są doceniane przez profesjonalistów, ludzi z branży i potencjalnych kupców, którzy niejednokrotnie opierają się na werdykcie Sądu Konkursowego.

Katarzyna Terek