Zmiana przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych

Problematyka dotycząca możliwości ustalania warunków zabudowy jest bardzo szeroka. W art. 61 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ustalone zostały przesłanki, które muszą zaistnieć, żeby taka decyzja była możliwa do wydania. Rodzą one jednak pewne wątpliwości.

W art. 61 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym został wymieniony następujący warunek: teren nie wymaga uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne albo jest objęty zgodą uzyskaną przy sporządzaniu miejscowych planów, które utraciły moc na podstawie ustawy z 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym. Jednakże w przytoczonym zapisie dość problematyczna wydaje się szczególnie część druga.

Plany ogólne czy szczegółowe?

Aby szczegółowo przeanalizować wątpliwą część zapisu, należy odwołać się do dwóch (poprzedzających obecną) ustaw regulujących planowanie przestrzenne: ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym z 1994 r. oraz ustawy o planowaniu przestrzennym z 12 lipca 1984 r. Jest to ważne dla zbadania obecnego stanu prawnego, bowiem na mocy ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym z 1994 r. moc (po około ośmiu latach) utraciły plany miejscowe z ustawy z 1984 r. A właśnie o te plany miejscowe obecnie chodzi przy ustalaniu warunków zabudowy. Jeżeli zostały one objęte zgodą na zmianę przeznac...