Zmiana w zasadach handlu zieloną energią
Nowy system aukcyjny, który będzie obowiązywał od 1 lipca tego roku, obliguje wszystkich inwestorów do sprzedawania zielonej energii bezpośrednio na rynku.
Wprowadzenie systemu aukcyjnego naraża nowe projekty OZE bezpośrednio na ryzyko związane z wahaniami cen energii elektrycznej. Oznacza to, że muszą one zostać na nowo przeanalizowane pod kątem kosztów uczestnictwa na rynku energii. Wyzwaniem będzie zminimalizowanie tych kosztów i właściwe ich włączenie do kalkulacji ofert składanych w ramach aukcji, aby uzyskiwany w rzeczywistości strumień przychodów był jak najbliższy zakładanemu.
Dodatkowo 1 lipca 2016 r. wchodzą w życie nowe zasady handlu energią przez sprzedawców zobowiązanych po tzw. cenie URE dla instalacji OZE, które pozostają w systemie zielonych certyfikatów. Pod koniec minionego roku bezpośrednim skutkiem tej zmiany był proces wypowiadania dotychczas obowiązujących umów dla istniejących farm.
Wielu inwestorów OZE już teraz zadaje sobie pytanie, jak odpowiednio wyliczyć swoje koszty udziału w rynku energii. Pomocne może być przy tym poznanie mechanizmów tworzących koszt bilansowania oraz koszt profilu i umiejętność zwymiarowania tych kosztów. Trzeba też pamiętać, że te koszty są zmienne w czasie, a także mogą ulec skokowemu zwiększeniu, np. wskutek przejścia na tzw. ceny rozchylone na rynku bilansującym.
Głównym celem tego artykułu jest pokazanie uczestnikom, z jakimi kosztami mu...