Decyzja środowiskowa jest przeważnie pierwszą i kluczową decyzją w toku procesu inwestycyjnego.

Przesądza ona o tym, czy w ogóle możliwa jest realizacja danego zamierzenia, a w przypadku pozytywnego rozstrzygnięcia określa jego skalę.

 Pojęcie ?ważności? decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, przez które potocznie rozumie się termin, w jakim na podstawie decyzji środowiskowej można ubiegać się o wydanie jednej z decyzji inwestycyjnych, lub dokonanie zgłoszenia, o których mowa w art. 72 ust. 1 i 1a Ustawy z 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (DzU z 2013 r. poz. 1235, z późn. zm., dalej:  ustawa o.o.ś.), jest jednym z ważniejszych zagadnień dla inwestorów.

Do czasu wejścia w życie jesienią ubiegłego roku zmian w ustawie o.o.ś. okres ważności decyzji środowiskowych wynosił cztery lata z możliwością jego wydłużenia do sześciu lat.

Przepisy określające ważność decyzji środowiskowych są takie same dla wszelkiego rodzaju przedsięwzięć. O ile w przypadku niewielkich inwestycji, takich jak mała fotowoltaika czy pojedyncze turbiny wiatrowe dotychczasowy okres ważności decyzji środowiskowych był w zupełności wystarczający, o tyle problemy pojawiały się w toku realizacji przedsięwzięć bardziej złożonych. Zwłaszcza w przypadku dużych farm wiatrowych okres ten często był...