Zmiana właściwości wody. Jak wiele zależy od konsumenta?
Pod koniec 2020 r. Wodociągi Kościańskie przeprowadziły eksperyment polegający na pobraniu próbek wody w różnych punktach gospodarstwa domowego i określeniu parametrów oraz przydatności takiej wody do celów użytkowych. Jakie są jego wyniki? Jak odebrali je mieszkańcy?
Głównym celem eksperymentu (realizowanego m.in. w laboratorium Wodociągów Kościańskich) było skłonienie mieszkańców do refleksji na temat jakości wody – w szczególności wody poddawanej zabiegom technologicznym już w domu konsumenta. Mieszkańcom przedstawiono informacje o jakości wody pochodzącej z różnych obszarów gospodarstwa, wraz z komentarzem dotyczącym właściwości użytkowych takiej wody.
Wodę pobrano z sieci wodociągowej (w domu jednorodzinnym), z butelki filtrującej (klasycznej butelki z wkładem filtra mechanicznego), z dzbanka filtrującego, z punktu po zmiękczaczu domowym. Zbadano także odciek z gazowego pieca kondensacyjnego i odciek z suszarki do prania.
Dodatkowo do badania pobrano wodę (przeznaczoną do podlewania ogrodu) z prywatnej, płytkiej studni, która znajdowała się w obszarze zaopatrywanym przez przedsiębiorstwo.
Wszystkie próbki zbadano w zakresie kluczowych parametrów fizykochemicznych oraz mikrobiologicznych. Jak zmienia się jakość wody wodociągowej wskutek jej obróbki w urządzeniach (z założenia) poprawiających jej jakość oraz ...