Rozmowa z Januszem Grochowskim, prezesem firmy Avermann z Obornik Wlkp.

Do kogo skierowana jest oferta handlowa firmy Avermann?
Naszą ofertę kierujemy do przedsiębiorstw dbających o ochronę środowiska naturalnego, zwłaszcza do przedsiębiorstw komunalnych i firm zajmujących się profesjonalnie obrotem surowców wtórnych. Nasze produkty trafiają do fabryk, marketów, sortowni i wszędzie tam, gdzie optymalizowane są koszty wytwarzania i zagospodarowywania odpadów.

Co firma oferuje swoim klientom?
Avermann jest producentem urządzeń do zagęszczania odpadów komunalnych, makulatury, folii, butelek PET itp. Nasze kontenery z prasą hydrauliczną, belownice pionowe, prasy stacjonarne, belownice kanałowe mają różnorodne możliwości techniczne, dzięki czemu znajdują szerokie zastosowanie w Polsce i za granicą.
Dostosowujemy naszą ofertę do indywidualnych potrzeb klienta, dlatego też z naszych urządzeń chętnie korzystają nowoczesne przedsiębiorstwa, które chcą mieć zautomatyzowany proces odbioru odpadów. Nasze maszyny „wpinane” są w końcowy etap produkcji w procesie technologicznym.

Jak wygląda współpraca z odbiorcami?
Jesteśmy zadowoleni ze współpracy z dużymi i średnimi przedsiębiorstwami. Na rynku polskim zadomowiły się już firmy z kapitałem zagranicznym, które są naszymi stałymi, solidnymi partnerami. Odbiorcami urządzeń produkcji Avermann są m.in. duże sieci handlowe, takie jak Tesco, Jeronimo Martins Distribution, Metro, Superhobby, Ikea, Auchan, Leroy Merlin. Bardzo ważnymi klientami są profesjonalne firmy zajmujące się gospodarką odpadami: Remondis, Sita, Alba i wiele innych. Współpracujemy między innymi z miejskimi przedsiębiorstwami komunalnymi z całego kraju, a także z niewielkimi firmami z tej branży. Duża część naszej produkcji trafia do firm produkcyjnych i usługowych. Każda z tych grup klientów jest dla nas ważna. Wysokie wymagania jakościowe stawiane przed naszymi produktami determinują nas do podejmowania często trudnych wyzwań i zaspokajania potrzeb naszych odbiorców. Ale też dzięki temu poprawiamy jakość obsługi, doskonalimy serwis.

Proszę ocenić przemiany, jakie zachodzą w gospodarce komunalnej. Na jakim etapie są te zmiany i w jakim kierunku powinny one zmierzać?
Jako dostawca urządzeń mogę ocenić zmiany na rynku odbiorców naszych maszyn. Dynamicznie rozwija się rynek gospodarki surowców wtórnych. Zauważalna jest koncentracja firm zajmujących się recyklingiem. Moim zdaniem, w najbliższej przyszłości będą się liczyć trzy, może sześć największych przedsiębiorstw w kraju. Efekt skali już powoduje, że ceny surowców wtórnych systematycznie maleją. Przypuszczam, że znikną z rynku małe firmy zajmujące się skupem makulatury. Polaryzuje się też rynek odbiorców maszyn do prasowania odpadów komunalnych. Zmiany w zakresie gospodarki komunalnej są wymuszone zmianami krajowych przepisów prawnych, ale też koniecznością dostosowania się do przepisów prawa unijnego. Z mojego punktu widzenia, jako producenta maszyn służących ochronie środowiska, najlepsze zmiany to takie, które zwiększają konkurencję na rynku, likwidując bariery wejścia na rynek. Służy to społeczeństwu oraz przedsiębiorstwom wytwarzającym odpady. Każda dodatkowa ingerencja, a raczej „regulacja” rynku zwiększa koszty i – w konsekwencji – ceny. Sądzę, że wiele dobrego dla naszego kraju przyniosłaby edukacja młodych ludzi w zakresie ochrony środowiska naturalnego. Najlepiej, aby były to stałe programy szkolne uczące racjonalnej gospodarki odpadami i ponownego wykorzystania surowców wtórnych. Pieniądze zainwestowane w edukację młodych pokoleń bardzo szybko wrócą do społeczeństwa w wymiernej, ekonomicznej postaci. Zaowocują także pozytywnymi zmianami otoczenia.

Rozmawiał: Sebastian Petrus