Z końcem maja br. w systemie prawnym, związanym z planowaniem i zagospodarowaniem przestrzennym, wprowadzono niezwykle istotne zmiany, które ? jak się wydaje ? nie zostały wystarczająco dostrzeżone. Tymczasem wprowadzają one daleko idące skutki dla postępowań w sprawie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego (m.p.z.p.) oraz wydawanych decyzji o warunkach zabudowy.

Mowa o Ustawie z 8 marca 2013 r. o zmianie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych (DzU z 2013 r. poz. 503), która weszła w życie 26 maja br. Wprowadzone zmiany dotyczą głównie kategorii gruntów rolnych, wymagających tzw. zgody odrolnieniowej w razie projektowanej zmiany ich przeznaczenia na cele nierolnicze i nieleśne, a także stron tego postępowania.

Niezależnie od zwartej powierzchni

W myśl tej ustawy, zniesiono kryterium obszarowe dla gruntów rolnych klas I-III dla wymogu uzyskania zgody na ich przeznaczenie na cele nierolnicze i nieleśne. W poprzednio obowiązującej ustawie o ochronie gruntów wymóg taki dotyczył wyłącznie gruntów rolnych klas I-III, których zwarty obszar, projektowany do zmiany przeznaczenia, przekraczał 0,5 ha. W konsekwencji istniał obowiązek dokonania zmiany przeznaczenia wyłącznie w planie miejscowym, ale tylko w odniesieniu do tych gruntów. Jeśli zwarty obszar gruntów rolnych nie przekraczał tej powierzchni, zmiana przeznaczenia była znacznie ułatwiona. Po pierwsze, było to możliwe bez uzyskiwania ?zgody od...