W okresie częstych nowelizacji prawa związanego z ochroną środowiska śledzenie przepisów jest bardzo trudne i zajmuje przedsiębiorcom sporo czasu. Zdarza się też, że zapisy w ustawach i rozporządzeniach są tak niejasne, że przeciętny człowiek nie ma szans na ich zrozumienie.
By pomóc przedsiębiorcom odnaleźć się w gąszczu przepisów prawnych z zakresu ochrony środowiska (szczególnie tych dotyczących gospodarki odpadami), 11 marca w Warszawie odbył się II Kongres Ochrony Środowiska. Spotkanie pn. „Rewolucyjne zmiany w opłatach środowiskowych dla firm” zorganizowało Wydawnictwo Forum z Poznania.
Polska zobowiązała się, do 12 grudnia 2010 r. transponować do systemu prawnego Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE z 19 listopada 2008 r. W związku z koniecznością wprowadzenia dużej ilości zmian w Ustawie z 27 kwietnia 2001 r. o odpadach uznano, że konieczne będzie przygotowanie nowego aktu normatywnego. Biorąc jednak pod uwagę złożoność i długotrwałość procesu legislacyjnego oraz wprowadzania zmian w obowiązującym akcie prawnym, przygotowano nowelizację ustawy o odpadach, która weszła w życie 12 marca 2010 r. Profesor Włodzimierz Urbaniak z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu podczas konferencji omówił najważniejsze zmiany w zasadach gospodarowania odpadami, przepisach dotyczących wytwarzania i gospodarowania odpadami, a także zasadach ich ewidencjonowania, które zostały wprowadzone tą nowelizacją. Ponadto zaprezentował założenia do projektu ustawy o odpadach oraz nowe przepisy dotyczące postępowania z wyrobami zawierającymi azbest.
Początek bieżącego roku przyniósł kolejne zmiany w prawie związanym z gospodarką odpadami. 1 stycznia weszły w życie Rozporządzenie Ministra Środowiska z 8 grudnia 2010 r. w sprawie wzorów dokumentów stosowanych na potrzeby ewidencji odpadów oraz Rozporządzenie Ministra Środowiska z 8 grudnia 2010 r. w sprawie zakresu informacji oraz wzorów formularzy służących do sporządzania i przekazywania zbiorczych zestawień danych o odpadach. Zmiany wprowadzone przez te akty prawne szczegółowo omówił Mariusz Dyka, naczelnik Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska w Starostwie Powiatowym w Gliwicach. Przedstawił także sposób wypełnienia nowego wzoru rocznego zestawienia wysokości należnej opłaty produktowej oraz wyjaśnił, jakie są najczęstsze problemy przy prowadzeniu ewidencji opakowań i wypełnianiu sprawozdań OPAK-1, OPAK-2, OPAK-3.
Kongres zapewnił również uczestnikom możliwość poznania zasad dotyczących obliczania opłat za korzystanie ze środowiska, zakresu raportu o emisjach gazów cieplarnianych, najczęstszych błędów popełnianych podczas sporządzania sprawozdań środowiskowych oraz zasad i przebiegu kontroli w zakresie stosowania przepisów ochrony środowiska.
Małgorzata Masłowska-Bandosz