Od lat turyści z całego świata mogą podziwiać angielskie założenia ogrodowe, zwabieni niepowtarzalnym urokiem tych miejsc. Od początku XX w. istota ich piękna tkwi w „malowaniu” roślinnością bylinową. Wybitna angielska projektantka, Gertruda Jekyll, zasłynęła z komponowania rabat, które ze względu na przemyślne efekty kolorystyczne przypominały impresjonistyczne obrazy. Tradycja stosowania bylin jest pieczołowicie kontynuowana przez Anglików do czasów obecnych.

Rabaty bylinowe nadal stanowią główną atrakcję ogrodów, będąc elementem organizującym przestrzeń, ozdabiają, przyciągają uwagę i wzbudzają zaciekawienie. Jednak, aby dobrze spełniały swoją rolę, powinny być trafnie umiejscowione, właściwie skomponowane oraz prawidłowo pielęgnowane. Niestety w polskich warunkach ten element ogrodu jest coraz częściej pomijany i zaniedbywany. Nie dostrzega się ich wielu zalet i funkcji, jakie mogą pełnić. Istotne wydaje się więc przedstawienie obecnego stanu rabat bylinowych oraz wskazanie nowych możliwości ich wykorzystania na terenach zieleni miejskiej.

Stan obecny

Z aktualnych badań, przeprowadzonych na przykładzie parków spacerowych Warszawy, wynika, że obecny stan rabat bylinowych na terenach zieleni miejskiej przedstawia się wręcz katastrofalnie. Występują one zaledwie w co trzecim parku, przy czym tylko w nielicznych przypadkach ilość tego typu nasadzeń spełnia normy projektowe. W parkach spacerowych, przeznaczonych głó...