W połowie stycznia w klubie „Rzeczpospolitej” w Warszawie miało miejsce spotkanie zorganizowane przy udziale Krajowej Agencji Poszanowania Energii. Tematem spotkania była „Zrównoważona polityka energetyczna” Dyskusję moderowała Agnieszka Łakoma, redaktor „Rzeczpospolitej”. Na pytania odpowiadali: wiceminister gospodarki Jacek Piechota, wiceminister środowiska Tomasz Podgajniak, prezes Krajowej Agencji Poszanowania Energii Tadeusz Skoczkowski, prezes Urzędu Regulacji Energetyki Leszek Juchniewicz oraz szef Banku Światowego w Polsce Edgar Saravia.
Dyskusja rozpoczęła się od najistotniejszych obecnie problemów, jakie resort musi rozwiązać. 70% energii pochodzi z kontraktów długoterminowych. Kilka dni wcześniej rząd przyjął projekt ustawy dotyczący ich likwidacji. W dokumencie przewiduje się, że w związku z rozwiązaniem kontraktów wytwórcy otrzymają odszkodowania. Ma to być wypłacona jednorazowo godziwa rekompensata, ale oczekiwania niektórych wytwórców, w opinii Jacka Piechoty, przewyższają poziom zdrowego rozsądku. Odszkodowania te mogą mieć wartość 15,2 mld zł. Określi je Urząd Regulacji Energetyki.
– Prezes URE nie ma obowiązku uzgodnienia z wytwórcami kwot rekompensat, w ustawie likwidującej kontrakty jest określony model wyliczenia tych kwot. W interesie naszej gospodarki leży doprowadzenie do konkurencyjności w tym sektorze, stworzenie rynku energii i w efekcie uzyskanie obniżenia ceny energii elektrycznej na ryn...